Centrum Badań i Analiz

Badania, analizy, opracowania, raporty i komunikaty

Filtruj


Badania

Lista plikówZ badań sondażowych zrealizowanych przez CBOS wynika, że spora część osób pracujących na umowy cywilno-prawne nie chce zmian w postaci oskładkowania tych umów, gdyż obawia się niższych płac netto. Świadczy to o tym, że  osoby te przedkładają  niskie podatki nad teoretycznie możliwą większą ochronę socjalną wynikającą z redystrybucji dochodu. Co więcej wyraźna większość Polaków (59%) wyraża przekonanie, że dla rodzimych przedsiębiorców niekorzystne będzie wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek emerytalno-rentowych od umów o dzieło oraz rozszerzenie zakresu składek od umów-zleceń. Respondenci są zaś zgodni co do tego, że beneficjentem tego typu zmian będzie przede wszystkim budżet państwa (70% głosów), a także polska gospodarka (56%).1 W opiniach Polaków występuje ewidentna sprzeczność w ocenie skutków oskładkowania umów cywilno-prawnych.

Czytaj więcej...
Przedsiębiorcy pracują tygodniowo o 8 godzin dłużej niż pracownicy etatowi - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Pracodawców RP i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Właściciele firm rzadziej korzystają także ze zwolnień lekarskich oraz urlopu wypoczynkowego.

Czytaj więcej...


Wszelkie prawa zastrzeżone © Pracodawcy RP 2014

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.