Centrum Badań i Analiz

Badania, analizy, opracowania, raporty i komunikaty

Filtruj


Aktualności

Wydarzenia i komunikaty

 
 

Budowa polskiej elektrowni atomowej znalazła się na liścieprojektów priorytetowych dla Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. – To dobra wiadomość nie tylko dla konsorcjum firm planujących tę inwestycję, lecz także dla przyjętego przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.


Inwestycja w energetykę atomową wymaga finansowania rzędu ok. 50 mld zł dla planowanych pierwszych dwóch elektrowni. Taka skala przedsięwzięcia to ogromne wyzwanie nie tylko dla pojedynczej firmy, lecz także dla całego konsorcjum (PGE, KGHM, Tauron, Enea). Ewentualne gwarancje udzielone przez przez Europejski Bank Inwestycyjny miałyby pozytywny wpływ na zdolność konsorcjum do pozyskania finansowania zewnętrznego oraz na koszt takiego finansowania. Na obecnym etapie umieszczenie na liście nie wiąże się automatycznie z przyznaniem takich gwarancji. Wśród priorytetów dla Polski znalazło się ponad sto przedsięwzięć w obszarze energetyki. Program jądrowy, który jest wśród nich zdecydowanie najbardziej kosztownym i wymagającym przedsięwzięciem znalazł się na pierwszym miejscu, co może  oznaczać, że szanse na uzyskanie takich gwarancji w przyszłości są wysokie.

Raport wskazuje także istniejące bariery stojące przed tą inwestycją, zaliczając do nich utrudnioną ocenę opłacalności inwestycyjnej związaną z długim horyzontem inwestycyjnym oraz znacznie ostrzejsze niż w przypadku konwencjonalnej energetyki regulacje i normy dotyczące procesu inwestycyjnego.
 
Przygotowane przez specjalny zespół złożony z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i krajów członkowskich (EU Investment Task Force) opracowanie zawiera listę ponad 2000 potencjalnych inwestycji mogących zostać zrealizowanych w krótkim i średnim horyzoncie czasowym w krajach Unii. Ich łączna wartość przekracza 1,3 bln euro. Jednym z celów takiego zestawienia i zawartych w nim rekomendacji jest dostarczenie transparentnej informacji o potencjalnych możliwościach inwestycyjnych, co ma przełożyć się wraz z innymi rekomendowanymi działaniami na zwiększenie pewności wśród potencjalnych inwestorów oraz ułatwić pozyskiwanie finansowania. Raport omawiany będzie na rozpoczynającym się w dniu dzisiejszym posiedzeniu Rady Europejskiej.
 
Jacek Brzozowski, Doradca Prezydenta Pracodawców RP   

Wszelkie prawa zastrzeżone © Pracodawcy RP 2014

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.